Nagłówek
Tajemnice baniek mydlanych.
Co to są bańki mydlane? Co jest potrzebne, żeby zrobić bańki? Jak wyglądają bańki?
Czy bańki mogą być kanciaste?
Eksperyment z bańkami: koncentryczne kopuły, odbijanie bańki, bańki wewnętrzne.
Tajemnice soli
Po co nam język? Jakie smaki możemy czuć dzięki językowi? Słony smak czujemy, gdy w pożywieniu jest sól kuchenna. Sól kuchenna to potoczna nazwa chlorku sodu- substancji, która jest niezbędna człowiekowi do życia. Sól dodaje się do produktów, żeby poprawić ich smak, a także żeby zabezpieczyć żywność przed zepsuciem. Nadmiar soli jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego należy ograniczać spożycie produktów, które mają jej bardzo dużo, na przykład chipsów i słonych paluszków. Sól pozyskuje się z wody morskiej lub wydobywa się w kopalniach soli. Najsłynniejsza polska kopalnia soli znajduje się w Wieliczce.
Eksperyment z solą: znikająca sól oraz kryształy solne.
Zabawy z magnesami
Magnesowe czary czyli zabawy badawcze z magnesem.
Zapoznanie z niektórymi właściwościami magnesu oraz elektrycznością statyczną.
Oglądanie przygotowanych przez nauczyciela magnesów, dotykanie, określanie ich widocznych cech. Wyjaśnienie kształtu magnesów: magnesy sztabkowe, w kształcie podkowy oraz magnesy okrągłe.Eksperyment z magnesem: sprawdzanie jakie przedmioty przyciągane są przez magnesy.
Tajemnice wody
Woda to substancja chemiczna. Jest bardzo rozpowszechniona w świecie- występuje między innymi w morzach, oceanach, jeziorach i rzekach. Jest niezbędna do życia roślin, zwierząt i ludzi. Woda występuje w trzech formach, zwanych stanami skupienia: ciekłym ( woda płynna), stałym (kostki lodu), gazowym ( niewidoczna para wodna).
Eksperyment z wodą: Czy można ścisnąć wodę? Co pływa, a co tonie? Co może leżeć na wodzie? Czy woda może być okrągła? Czy woda umie się trzymać? Czy woda przesiąka przez szmatkę? Czy woda zawsze wypływa przez dziurki?
Tajemnice powietrza
Powietrze, to mieszanina gazów, którą oddychamy, w tym tlenu. Wydychamy z kolei dwutlenek węgla. Drzewa i inne rośliny robią odwrotnie- pobierają dwutlenek węgla, a w zamian produkują tlen. Dlatego rośliny są nam tak bardzo potrzebne.
Eksperyment z powietrzem: Szklanka pełna, czy pusta? Co nas otacza? Czy powietrze coś waży? Czy powietrze da się ścisnąć? Kto ma więcej powietrza w płucach?
Tajemnice lodu
W jaki sposób można się bawić zimą na podwórku? Śnieg i lód to zamarznięta woda. Lód na ulicach powstaje wtedy, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera Celsjusza. Demonstracja dzieciom termometru i wskazanie temperatury powietrza panującego w sali, na zewnątrz oraz temperaturę, w której zamarza woda. Wyjaśnienie, gdy temperatura powietrza wzrośnie, śnieg i lód stopniowo zamienia się w wodę. Zwrócenie uwagi na to, że trudno oszacować grubość lodu, dlatego nigdy, pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Natomiast śnieg i lód po zamianie w wodę, wykazuje duże zanieczyszczenia, dlatego nie wolno ich spożywać.
Eksperyment ze śniegiem i lodem: Wyścigi w zamarzaniu. Czy lód zajmuje tyle samo miejsca, co woda, z której powstał? Lody dla ochłody. Czy śnieg po odmarzaniu jest taki sam biały?
Tajemnice placka drożdżowego
Kto lubi ciasto? Jak wygląda placek drożdżowy? Co jest potrzebne do jego przygotowania?. Drożdże piekarnicze są potrzebne do wypieku ciasta. Dzięki nim ciasto wyrasta i jest pulchne. Są także wykorzystywane do pieczenia chleba.
Eksperyment z drożdżami: Ciasto drożdżowe. Oddychające drożdże.